top of page

VÜCUDUMUZU KORUYAN SİSTEM..

Güncelleme tarihi: 29 Mar 2019


Bağışıklık sistemi; hastalığa sebep olabilecek bütün virüs, patojen ve yabancı maddeleri tanıyıp, yok eden diğer bir deyişle vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayan bir sistemdir.

Besin yetersizlikleri, çok fazla şekerli besinler, alkol tüketimi, obezite ve mevsim değişiklikleri gibi çeşitli nedenler bağışıklık sisteminin işlevini azaltabilir.


Güçlü bir bağışıklık sistemi için neler yapılmalı?

1-Günde en az 10-12 bardak su içilmelidir.

2- Portakal, nar, kivi ve karadut içerisinde bulunan magnezyum, çinko mineralleri ve C,E vitaminleri gibi antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkilerde bulunmaktadır.

3- Sarımsak, lahana, pancar, turp, brokoli içerisinde bulunan C,E vitaminleri, çinko ve selenyum gibi mineraller sayesinde bağışıklık sistemini koruyucu etkileri bulunmaktadır.

4- Vücut direncinin arttırmaya yardımcı olan kefir ve yoğurt içerisinde bulunan probiyotikler sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışması, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

5- Omega-3 açısından haftada 300 grama kadar balık tüketebilirsiniz.

6- Yulaf ve kırmızı reishi mantarında bulunan beta-glukan bağışıklık sistemini uyarıcı özelliklerinin yanı sıra enfeksiyon tedavilerinde etkili olduğu görülmüştür.

7-Çinko minerali bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Çinko özellikle süt ve et ürünleri, yumurta, ceviz, bademde bulunmaktadır. Çocuklarda büyüme-gelişme, bağırsak işlevi, yara iyileşmesi, iştahın düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili bir mineral olan çinkonun C vitamini ile birlikte kullanılmasının da olumlu etkileri olduğu görülmüştür.

8-Zerdeçalın içerisinde bulunan ‘’kurkumin’’ maddesi antioksidan özellik katarak bağışıklık sisteminin güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Zerdeçalı yemeklerinize ilave ederek yemeklerinizi daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

9- Kara Mürver, Ginseng, Kuşburnu ve Ekinezya bitkileri ise içerisinde bulunan  A, B ve E vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve sodyum gibi mineralleri sayesinde vücut direncinin arttırıp bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunmaktadır. Fakat bu bitkileri aktarlardan değil de kapalı poşet çay ya da standardize besin desteği şeklinde almanızı ve tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Kış aylarında, havaların soğuması ile beraber bulaşıcı hastalıklar artmaktadır. Bu artış, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile büyük ölçüde önlenebiliyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için düzenli uyku, doğru fiziksel aktivite, aşılama ve bol su tüketiminin yanında iyi beslenmekte gerekmektedir.


#diyetisyen #nutrition ^#beslenmeuzmanı #beslenme #sağlık #bağışıklık #bağışıklıksistemi #kışayları #zencefil #zerdeçal #ginseng #sarımsak #ekinezya #bitkiçayları #omaga3 #su #hastalıklar #vitaminler #mineraller


Bir sonraki yazımda size vereceğim tarifler ile hem bağışıklık sisteminiz güçlenecek hem de lezzetli tarifler denemiş olacaksınız :)

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page