top of page

BİLİNMEYEN FAYDALARIYLA ''YABAN MERSİNİ''

Güncelleme tarihi: 30 Mar 2019

Mavi-mor rengi sayesinde kolayca ayırt edilebilen bu meyve, Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nde, Dünya’da ise en çok Kuzey Avrupa ve Amerika'da yetişiyor. 

Yaklaşık 100 gramında 57 kalori bulunan yaban mersini, A, C, E ve K vitaminleriyle kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi vücudumuz için gerekli birçok minerali de içinde barındırıyor.

Farklı yörelerde türlerine göre farklı isimlerle anılıyor. Çay üzümü, çoban üzümü de denilen yaban mersininin faydaları saymakla bitmiyor.

Bakalım yaban mersininin faydaları nelermiş..

*Yaban mersini ağız içi yaralarını iyileştirir.

*Yaşa ve güneş ışınlarına bağlı olarak oluşan retina problemlerine karşı koruma sağlar.

*Diyabet hastası olanlar belli aralıklarla yaban mersini tükettiklerinde kan şekerini dengeleyici etkisi vardır.

*A,B,C vitaminleri, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirleri koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle Alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yaban mersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

*Yaban mersininde lif-posa oranının yüksek olması; hem kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını korur hem de sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık problemi olanlar için faydalıdır.

*Kansere karşı koruyucu etkisi olup C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

*Sakinleştirici özelliğiyle doğal antidepresandır. Rengi ne kadar koyu ise içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

*Varis ve Romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.

*Yaban mersini ayrıca tatlı tadıyla çikolata, şeker isteğimizi azaltarak diyet uygulayanlar için de diyete bağlı kalınmasını sağlamaktadır.


#diyetisyen #beslenme #kilokontrolü #diet #nutritionist #nutrition #dessert #fruit #blueberries #çayüzümü #çobanüzümü #tatlımeyve #morrenk #antioksidan #vitaminler #hastalıklar #disease


Yaban mersini hakkında sizin merak ettikleriniz neler?


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page