AKCİĞER SAĞLIĞINI KORUMAK VE AKCİĞER KANSERİ İÇİN BESLENME TÜYOLARI

Güncelleme tarihi: 29 Mar 2019


Akciğer; vücudumuzun oksijen gereksinimini sağlayan organımızdır. Her organ gibi akciğerimiz de birçok hücreden oluşur. Akciğer kanseri, yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıdır.

Yiyeceğin üretildiği ortam, depolanması, tüketime hazır hale getirilmesi bunlarla birlikte genetik, yaşam biçimi ve kötü beslenmede kanser oluşumuna etken maddelerdir.

Beslenme Durumu Akciğer Kanserini Önler mi?

*Akciğer sağlığı için tüketeceğimiz besinlerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

*Sağlıklı vücut ağırlığında olunmalıdır. Şişman insanlarda kanser, normal kilolulardan daha sık görülür. İdeal kilo ağırlığında olmak sadece kanser riskinden değil, diğer hastalıklardan da korur ve daha iyi bir yaşam sürmemize katkı sağlar.

*Protein açısından zengin besinler yeterince tüketilmelidir. Örneğin et-tavuk-balık, süt ürünleri, yumurta ve kuru baklagiller tüketilebilir. Ama şunu da unutmamak lazım aşırı kırmızı et tüketiminin kanserojen etkisi olabilir.

*Sebze ve meyve günde toplam 5-7 porsiyon tüketilmelidir. Böylece hem kanserlerden koruyan hem de oluşmuş olan kanser hücrelerin tedavisinde yardımcı pek çok vitamin, mineral ve antioksidanı almış oluruz. Özellikle A vitamini içeren besinler sigara içenlerin akciğer kanserinin önlenmesinde yardımcı olabilmektedir.

*Zeytinyağı, ayçiçek yağı vb. yağ tüketilip katı yağlardan uzak durulmalıdır.

*Yemekler kızartma, mangal yerine haşlama, ızgara şeklinde tüketilmelidir.

*Akciğer sağlığı için sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalı, sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır.

*Özellikle dışarıda satılan hazır yiyecekler, tütsülenmiş besinler, doğrudan ateşle pişmiş etlerden uzak durulmalıdır.

Akciğer Kanserinde Beslenme

Akciğer kanserinde kilo kaybı görülmektedir. Kilo kaybı vücudun sağlığı için gerekli olan, protein, vitamin ve minerallerin azalmasına ve vücudun halsiz kalmasına neden olur. Akciğer kanseri olan hastasının yeterli protein, vitamin ve mineral içeren yiyecekler tüketmesi vücut dokularını korumaya, gücü artırmaya ve tedavi olurken zarar gören dokuların yenilenmesine yardımcı olur.


Kanser Tedavisi Sırasında Beslenmeye İlişkin Öneriler:

*Az ve sık beslenilmelidir.

*Protein içeren yiyecekler tüketilmelidir.(Tavuk, balık, süt ürünleri, kurubaklagiller, gün aşırı olmamak kaydıyla kırmızı et)

*Akciğer kanserine karşı A, C, E vitaminleri antioksidan özelliğine sahiptir. Turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, meyveler tüketilebilir.

*Balık yağı gibi kaynaklardan alınabilen omega-3 yağ asitleri, akciğer kanseri hastalarında enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilmekte ve bağışıklık sistemine destek verebilmektedir. Omega-3 yağ asitleri doğal olarak somon ve ton balığı gibi balıklarda bulunur. Haftada 300 grama kadar bu balık türleri tüketilebilir. Ayrıca chia ve keten tohumu da bitkisel omega-3 kaynaklarındandır. Omega-3 gerekirse dışarıdan takviye olarak alınabilir.

*Günde en az 10 bardak su içilmelidir. Daima yanınızda bir su şişesi bulundurun. Bu su içme alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olur.

*Çok iştahsız olduğunuz zamanlarda endişeye kapılmayın. Eğer yiyememe sorununuz bir iki günde düzelmezse bunu hekiminize ve diyetisyeninize söyleyiniz.


İştahsızlık durumunda ne yapmalı?

*Bol sıvı almalı ve bu sıvıların besleyici olmasına (süt, ayran vb.) dikkat etmelisiniz.

*Yemeklerin soğuk veya ılık olması kokuyu azaltabilir, daha rahat yemenizi sağlayabilir.

*İştah artırıcı ilaçlar için doktorunuza danışabilirsiniz.


Sağlıklı beslenme yalnızca hastanın kendisini daha iyi hissetmsini sağlamakla kalmayacak, Akciğer kanserinin tekrarlaması dahil her türlü enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olacak. Vücudunuzu sağlıklı tutmak sizin elinizde!


#nutritionist #diyetisyen #beslenmeuzmanı #diyet #kişiselmenü #lungs #akciğersağlığı #akciğerkanseri #canser #tedavi #iştasızlık #nefesalmazorluğu #protein #omega3 #vegetables #fruit

Akciğer sağlığı ile ilgili sizin merak ettikleriniz neler?

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör